New York da ki trafo patlaması bu konuyla bağlantısı var mıdır ?

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre G1 sınıfı (küçük) bir jeomanyetik fırtına 28 Aralık Cuma günü Dünya’ya çarptı. Gezegenimiz, fırtınayı tetikleyen hızlı hareket eden güneş rüzgarı akışına girdi.

Küçük fırtınaya neden olan gazlı madde güneş atmosferindeki kanyon benzeri bir delikten akıyor. Fırtına sonucu, gözle görülür auroralar Dünya’nın kutupları çevresinde yoğunlaşır ve zayıf elektrik şebekesi dalgalanmaları meydana gelebilir. Mevcut G1 seviyeli fırtınanın uydu operasyonları üzerinde küçük bir etkisi olabilir.

Jeomanyetik fırtınalar, üst atmosferdeki yoğunluğun yoğunluğunu ve dağılımını artırarak alçak-yörüngede yörüngelerde ekstra sürüklenmeye neden olabilir.Yerel ısıtma, iyonosfer yoğunluğunda radyo sinyallerinin yolunu değiştirebilen ve GPS tarafından sağlanan konumlandırma bilgilerinde hatalar yaratabilen güçlü yatay farklılıklar yaratır. Fırtınalar güzel aurora yaratırken, Global Navigation Satellite System (GNSS) gibi navigasyon sistemlerini bozabilir ve elektrik şebekesinde ve boru hatlarında zararlı jeomanyetik kaynaklı akımlar oluşturabilir.

NOAA, önümüzdeki üç hafta boyunca güneş enerjisi aktivitesinin çok düşük olacağı bildiriliyor. Ancak, tekrarlayan, koronal delikli yüksek hızlı akım (CH HSS) etkisinden dolayı jeomanyetik alan aktivitesinin 29 Aralık, 4 Ocak ve 16’da aktif seviyelere ulaşması beklenmektedir.

Hızlı CH HSS’ler Dünya’nın manyetosferini, G1-G2 (orta) seviyelerinde jeomanyetik fırtına dönemlerine neden olacak kadar etkileyebilir; daha nadir görülen daha güçlü fırtına vakaları da ortaya çıkabilir.Daha büyük ve daha geniş olan koronal delikler, Dünya’yı günlerce açıklayan yüksek güneş rüzgâr hızları için bir kaynak olabilir.
Kaynak.
https://www.astrowatch.net/…/minor-geomagnetic-storm-hits-e…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin